تفاوت کانکس و کانتینر در چیست؟

خیلی ها به دلیل نداشتن اطلاعات کافی ممکن است تصور کنند که کانکس و کانتینر در واقع یک چیز بوده و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.اما این تصور کاملاً اشتباه بوده و به همین دلیل در این مقاله به بررسی تفاوت کانکس و کانتینر و معرفی ویژگی ها و موارد کاربرد هریک از آنها پرداخته ایم.

کانکس چیست؟

کانکس، در واقع به سازه هایی گفته می شود که از قبل ساخته شده و از آن برای مصارف و اهداف گوناگونی استفاده می شود. در فرآیند تولید کانکس به منظور طراحی ابعاد و امکانات آن به نوع کاربری آن کانکس دقت می شود. به دلیل توجه به نوع کاربری در فرآیند ساخت کانکس ها، تنوع در تولید کانکس ها بسیار زیاد است و از انواع گوناگونی برخوردار می باشند. کانکس های نگهبانی، کانکس های مورد استفاده برای سالن اجتماعات، کانکس های شهری و… نمونه هایی از کانکس های از پیش ساخته شده هستند که به دلیل نوع کاربری متفاوتی که نسبت به یکدیگر دارند از ویژگی ها و امکانات کاملاً منحصر به فرد و مخصوص به خود برخوردار هستند.

کانتینر چیست؟

کانتینر، به جعبه های آهنی و مکعبی شکلی گفته می شود که معمولاً توسط شرکت ها بزرگ و معتبر خارجی و به منظور حمل و نقل های دریایی ساخته و تولید می شود. به طور کلی یکی از اهداف و در واقع مهمترین ترین هدف از سایت کانتینر ها، ساخت جعبه های آهنی و بزرگی است که به خوبی آب بندی شده اند تا بتوان از آنها برای جابجایی کالا ها و محصولات در حمل و نقل هایی دریایی استفاده کرد. در زمان تولید کانتینر ها باید دقت شود، که بدنه آنها از دوام و مقاومت بالایی برخوردار باشد تا در زمان تخلیه بار و یا اینکه اصابت کانتینر ها به یکدیگر هیچگونه آسیبی به آنها وارد نشود.

بررسی تفاوت کانکس و کانتینر

تاکنون به معرفی کانکس و کانتینر و ویژگی های هر یک از آنها پرداخته ایم. اکنون قصد داریم تفاوت کانکس و کانتینر را نیز مورد بررسی قرار دهیم. اولین فرق کانکس و کانتینر، این است که هدف از ساخت کانکس، استفاده از فضای داخلی آن توسط انسان و هدف از ساخت کانتیر حمل و نقل کالاها و محصولات از کشوری به کشور دیگر و از طریق راه های دریایی می باشد. دومین تفاوت کانکس و کانتینر در ابعاد آنها است. کانکس ها همانطور که گفته شد، کاربری های گوناگونی دارند و به همین دلیل ابعاد متفاوتی را نیز شامل می شوند در مقابل کانتینر ها تنها در 2 اندازه بیست فوت و چهل فوتی در دسترس می باشند.

سومین تفاوت کانکس و کانتینر در متریال های به کار برده شده در بدنه خارجی آنها می باشد. به طوریکه که در طراحی و تولید بدنه کانتینرها تنها از ورقه های فولادی به ضخامت 2 میلیمتر استفاده شده است ولی در بدنه کانکس ها متریال های بسیار متنوع و گوناگون به همراه عایق بندی به کار برده شده است. علاوه بر این از آنجایی که کانکس توسط انسان مورد استفاده قرار می گیرد دارای پنجره و درب های نفر رو است، اما کانتینر ها به دلیل استفاده در حمل و نقل کالا ها فاقد هر گونه پنجره و درب های نفر رو است.

در بحث تفاوت کانکس و کانتینر، آیا می توان آنها را به جای یکدیگر مورد استفاده قرار دارد؟

به طور کلی نمی توان به این سوال جواب مشخصی داد چرا که هم می شود و هم نمی شود. به طور مثال اگر قصد داشته باشید همان مقدار باری را که در کانتینر قرار می دهید را در کانکس بارگیری نمایید، بدون شک سازه تحمل چنین باری را نخواهد داشت و دفرمه می شود. حتی اگر بتوانید باری را در کانکس قرار دهید، به هیچ عنوان کشتیرانی در هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا از کانکس برای حمل و نقل های دریایی استفاده نمایید.

اما اگر بخواهید از کانتینر به عنوان محل سکونت و به جای کانکس استفاده نمایید، می توانید با ایجاد برش هایی به منظور ساخت درب و پنجره این اقدام را انجام دهید. البته برای این لازم است اقدام به برق کشی، عایق بندی و به طور کلی امکاناتی که برای سکونت مورد نیاز است و در اغلب کانکس ها وجود دارد، نمایید.